Homeopatia

Stránky pre záujemcov o liečbu podľa klasickej metódy S. Hahnemanna.

Prvou a jedinou úlohou lekára je prinavracať zdravie chorým.
Najvyšším ideálom liečby je obnova zdravia rýchlym, šetrným a trvalým spôsobom; v odstránení choroby najrýchlejším, najbezpečnejším a najistejším spôsobom, na základe princípov, ktoré sú jasné a zrozumiteľné.

Pre koho je homeopatia vhodná?

A kde jej použitie nie je praktické...

Vzhľadom na charakter homeopatického systému liečby (viď články „Čo je homeopatia?“ a „Ako prebieha homeopatická liečba?“) je homeopatia vo všeobecnosti najvhodnejšia pre ľudí, ktorí sú schopní a ochotní aktívne pristupovať k riešeniu svojho zdravotného stavu a to najmä dôsledným sledovaním a zaznamenávaním jeho zmien a komunikáciou týchto zistení homeopatovi. Rovnako dôležité je prijatie zodpovednosti za svoj zdravotný stav a z toho vyplývajúca ochota a úsilie zmeniť nevhodné životné návyky/postoje alebo odstrániť zo svojho života nežiadúce vplyvy (to sa týka najmä liečenia chronických ochorení).

Homeopaticky je možné liečiť aj malé deti, zvieratá, rastliny, či osoby v bezvedomí; tu je však väčší problém so získaním obrazu ochorenia (z dôvodu obmedzených možností komunikácie), preto sa v takých prípadoch na určenie vhodného homeopatického lieku prevažne využívajú objektívne symptómy (teda tie, ktoré je možné priamo pozorovať).

Aké zdravotné problémy je možné riešiť homeopaticky?

Teoreticky je možné riešiť akékoľvek zdravotné problémy, kde príčina choroby je dynamická, teda má pôvod vo vnútornej nerovnováhe organizmu; nepochádza z nejakého vonkajšieho rušivého vplyvu a tiež nevznikla vplyvom napr. vrodenej genetickej poruchy (niektoré "genetické" choroby sa dajú liečiť, iné zase na liečbu nereagujú; závisí od konkrétneho prípadu); tiež za predpokladu, že pod vplyvom postupujúcej patológie nedošlo k nevratným procesom (napr. úplná deštrukcia tkanív či orgánov).

Aj v takýchto prípadoch (napr. finálne štádiá rakoviny) je však homeopatická liečba schopná pôsobiť pomocne, uľaviť pacientovi od bolestí a umožniť mu dôstojnú smrť.

Ako príklady problémov, ktoré je možné homeopaticky liečiť, uvádzame:
Emocionálne problémy: smútok, depresia, úzkosť, strach, podráždenosť, neistota, zmätok
Psychologické problémy: závislosti, fóbie, záchvaty paniky, paranoia, syndróm post-traumatického stresu, poruchy príjmu potravy (anorexia / bulímia).
Mentálne problémy: slabá pamäť, neschopnosť duševnej činnosti, poruchy koncentrácie
Stres-syndrómy: búšenie srdca, nespavosť, bolesti hlavy, napätie.
Poruchy správania u detí: ADD / ADHD, nočné pomočovanie, nočné mory, záchvaty hnevu, plachosť.
Následky úrazov: podvrtnutie, zlomeniny, popáleniny, pomliaždeniny
Vírusové a bakteriálne infekcie: tendencia k opakovanej infekcie, infekcie horných dýchacích ciest, bronchitída, pneumónia, chrípka, infekčná mononukleóza, povírusová únava, detské infekčné choroby, hepatitída, malária, tuberkulóza
Alergie: astma, senná nádcha, alergické nádchy, alergia na určité potraviny.
Zažívacie a črevné ťažkosti: tráviace ťažkosti, žalúdočné vredy, ulcerózna kolitída, Crohnova choroba.
Problémy s vylučovaním: zápal močového mechúra, bolesti pri vylučovaní, poruchy obličiek.
Bolesti hlavy: bolesti hlavy, migrény.
Neurologické problémy: neuralgie, roztrúsená skleróza, epilepsia.
Civilizačné choroby: cukrovka (diabetes), obezita, problémy s krvným tlakom, chronický únavový syndróm
Hormonálne poruchy: počas dospievania a menopauzy, menštruačné problémy, PMS, cysty, neplodnosť, poruchy štítnej žľazy
Kožné problémy: ekzém, psoriáza, impetigo, akné, lupiny, herpes, bradavice
Problémy počas tehotenstva: nevoľnosť, bolesti chrbta, placenta praevia, krvácanie, anémia, diabetes, nesprávna poloha dieťata

Homeopatický systém liečby predstavuje samostatnú plnohodnotnú liečebnú alternatívu, teda nie je len doplnkovou terapiou, ako sa to niekedy zvykne prezentovať. Na rozdiel od iných liečebných alternatív, v homeopatii sa používajú len minimálne dávky liekov (s minimálnymi vedľajšími účinkami) a terapeutické pôsobenie smeruje ku skutočnému pozdvihnutiu zdravotného stavu klienta, nejedná sa teda len o dočasné kontrolovanie a potláčanie príznakov ochorenia.

Človek, ktorý sám na sebe nepocítil účinok správne zvoleného homeopatického lieku, môže mať pochybnosti o účinnosti tohto liečebného systému; tí, ktorí ho zažili, vedia svoje a chcú sa väčšinou liečiť už LEN homeopaticky...
Prečítajte si, ako sa o homeopatii vyjadrili slávne osobnosti.

Čo sa homeopatiou nedá dosiahnuť?

Nemožnosť „znásilňovania“ organizmu

Liečebný vplyv homeopatického lieku nie je postavený na tzv. primárnej reakcii ako je to pri bežných liekoch používaných v modernej medicíne (napr. určitá medicinálna substancia XY má schopnosť znižovať krvný tlak, teda pri jej pôsobení reaguje organizmus primárne poklesom krvného tlaku), ale na tzv. sekundárnej reakcii, teda reakcii organizmu na primárny vplyv – táto je v zásade opačného charakteru ako bol primárny vplyv, teda na zníženie tlaku reaguje organizmus jeho zvýšením a to často nad rámec pôvodného stavu (teda po vysadení lieku XY bude krvný tlak po nejaký čas ešte vyšší ako pred začatím jeho užívania).

Pôsobenie homeopatického lieku však vždy smeruje k obnove prirodzenej rovnováhy v organizme – preto homeopaticky nie je možné dosiahnuť napr. zriedenie krvi či pokles hodnôt určitého hormónu v tele, prípadne iné podobné účinky, ktoré moderná medicína dosahuje použitím určitých medicinálnych substancií a vytvára v organizme stavy, ktoré sú preň neprirodzené (čím sa nemyslí, že takéto pôsobenie musí byť v každom prípade nevhodné; jednoducho sa tu len konštatuje fakt). Pri použití vhodného homeopatického lieku by napríklad k poklesu hladiny určitého hormónu došlo len v prípade, že to organizmus skutočne potrebuje k obnoveniu dynamickej rovnováhy, to však nie je možné vopred predpovedať a teda takýto účinok nie je možné zaručiť.

Pretrvávajúca príčina

Cieľom homeopatickej liečby je obnova stratenej dynamickej rovnováhy organizmu v súlade s prirodzenými zákonmi. Čo to znamená v praxi, ilustrujeme na nasledujúcom príklade:

Povedzme, že klientka má problémy s vysokým krvným tlakom a trpí úzkostnými stavmi kvôli neustálym útokom a ponižovaniu zo strany manžela. Tieto stavy kontroluje užívaním liekov, ktoré jej symptómy svojim umelým vplyvom kompenzujú. Užívanie týchto liekov však so sebou prináša viaceré nepríjemné vedľajšie účinky, preto sa klientka zaujíma, či by bolo možné rovnaký efekt dosiahnuť pomocou homeopatických liekov, o ktorých počula, že vedľajšie účinky nemajú.

Vzhľadom na veľmi malé dávky liekov používané v homeopatii a fakt, že liečebná reakcia na homeopatický liek trvá len do momentu, kým nie je prerušená novým silnejším vplyvom, nie je možné klientke homeopatickú liečbu odporučiť. V jej prípade je totiž novým silnejším vplyvom rozrušujúce pôsobenie manžela a pokiaľ tento vplyv pretrváva (tzv. pretrvávajúca príčina), nie je možné očakávať dlhodobé zlepšenie zdravotného stavu.

Na druhej strane, vhodný homeopatický liek by jej mohol pomôcť nepriamo tým, že by jej pomohol zaujať správnejšie stanovisko voči manželovi (vo vzťahoch tohto typu spravidla funguje dynamika tyran-obeť, teda „na vine“ sú obe zúčastnené strany) a postupom času by sa ich vzťah mohol upraviť a pretrvávajúca príčina by pominula.

Antidotovanie (zrušenie) liečebnej reakcie po užití homeopatického lieku

Jemný účinok malej dávky homeopatického lieku je citlivejší na cudzie vplyvy ako (v porovnaní) obrie dávky substancií používaných v modernej medicíne, preto je pri homeopatickej liečbe nutné vzdať sa požívania akýchkoľvek substancií, ktoré silno ovplyvňujú organizmus. V každom prípade je nutné vzdať sa pitia kávy, silných čajov a iných nápojov s obsahom kofeínu a teínu (napr. nápoje typu Coca Cola, Red Bull, rôzne „energetické“ nápoje), rôznych rekreačných drog (napr. marihuana apod.) Všeobecným antidotom homeopatických liekov je aj gáfor, ktorý je obsiahnutý najmä v rôznych mastiach pôvodom z Ázie (napr. rôzne "tigrie maste"), problematické však môžu byť aj iné silno páchnuce substancie (preto sa odporúča aj obmedzenie používania silných parfémov) napr. mentol.
Mierne požívanie alkoholických nápojov zvyčajne nespôsobuje problém, ten nastáva až v momente, kedy pôsobenie substancie prekročí určitú hranicu bežnej dynamickej rovnováhy, ktorú sa organizmus usiluje udržiavať. Na druhej strane, zrušenie liečebnej reakcie môže spôsobiť ľubovoľný iný vplyv, ktorý má schopnosť u klienta vážnejšie narušiť jeho dynamickú rovnováhu. Tu je rovnako potrebné, aby si klient všímal, čo mu škodí alebo ho výrazne ovplyvňuje a týmto vplyvom sa v priebehu homeopatickej liečby vyhol.

Pre klientov, ktorí toto nedokážu, homeopatická liečba spravidla nie je vhodná.

1.8.2011