Homeopatia

Stránky pre záujemcov o liečbu podľa klasickej metódy S. Hahnemanna.

Prvou a jedinou úlohou lekára je prinavracať zdravie chorým.
Najvyšším ideálom liečby je obnova zdravia rýchlym, šetrným a trvalým spôsobom; v odstránení choroby najrýchlejším, najbezpečnejším a najistejším spôsobom, na základe princípov, ktoré sú jasné a zrozumiteľné.

Homeopatia a homeopatické lieky pri pôrode.

Doba po pôrode.

Tento článok je súčasťou série článkov o použití homeopatie v predpôrodnom období, počas pôrodu a po pôrode. Prvý článok série nájdete tu.

Po pôrode

Aj po bezproblémovom pôrode sú pôrodné cesty boľavé a homeopatickým liekom číslo jedna na tieto stavy je ARNICA MONTANA. Pokiaľ nie sú prítomné iné, naliehavejšie problémy, odporúčané počiatočné dávkovanie je cca 5-10x denne (vo vode) v potencii 30 CH alebo 1-2x denne (vo vode) v potencii 200 CH, počas niekoľkých dní.
Pri opakovaní dávky je potrebné riadiť sa všeobecnými pravidlami dávkovania homeopatických liekov.

Liek ARNICA MONTANA je možné (pri neprítomnosti iných komplikácií) podať niekoľkokrát UŽ POČAS pôrodu, keďže pomáha znížiť bolestivosť pôrodu a urýchľuje regeneráciu tkanív po pôrode.

Pokiaľ je pocit boľavosti mimoriadne silný alebo je podozrenie na poškodenie maternice, či natrhnutie tkanív spôsobené pôrodom, je možné vyskúšať liek BELLIS PERENNIS.

Nástrih a cisársky rez

Regeneráciu tkanív a hojenie chirurgických rán pôrode cisárskym rezom alebo po nástrihu hrádze (ktorá sa na Slovensku prevádza prakticky rutinne) uľahčuje homeopatický liek STAPHYSAGRIA. Tento liek je tiež indikovaný pri zápaloch / infekciách močových ciest následkom pôrodu. Počiatočné dávkovanie je rovnaké ako pri lieku ARNICA.

Ďalším liekom, ktorý je možné použiť pri tržných ranách, je CALENDULA OFFICINALIS (nechtík lekársky), ktorý je vhodné použiť vo forme zriedenej tinktúry, výluhu alebo maste, aplikáciou na postihnuté časti a tiež interne, v potencii 30 CH. Liek urýchľuje hojenie rán a zabraňuje vzniku infekcie.

Popôrodná depresia

Mnohé prípady popôrodnej depresie indikujú homeopatický liek SEPIA, takže je možné ho v takomto prípade vyskúšať, obzvlášť ak je prítomný nezáujem o vlastné dieťa, manžela, celková apatia a vyčerpanie. Vhodné počiatočné dávkovanie je 2x denne (vo vode) pri potencii 30 CH alebo každý druhý deň pri potencii 200 CH.

Popôrodná anémia

Mnohé prípady popôrodnej anémie indikujú homeopatický liek FERRUM METALLICUM, takže je možné ho v takomto prípade vyskúšať, obzvlášť ak je prítomná veľká slabosť, bledá tvár a pery.

Pri slabosti spôsobenej nadmerným krvácaním alebo stratou tekutín je spravidla vhodnejší liek CHINA OFFICINALIS. Vhodné počiatočné dávkovanie je 3-5x denne (vo vode) pri potencii 30 CH alebo 1x denne pri potencii 200 CH.

Lieky pre bábätko

Ak bábätko po narodení javí známky strachu / šoku, je vhodné podať jednorazovú dávku lieku ACONITUM NAPELLUS 200 CH alebo 30 CH (vo vode, naniesť pár kvapiek pod nos alebo kvapnúť do úst).

Ďalším liekom na emocionálnu traumu z pôrodu je BORAX VENETA 30 CH, ktorého kľúčovými indikáciami sú strach pri pohybe smerom nadol (napr. pri ukladaní do postieľky) a nadmerná citlivosť na zvuky (ľahko sa zľaknú, čo pri novorodencoch, z ktorých mnohí sú schopní zaspať aj pri veľkom hluku, nie je typické).

Fyzickú traumu z pôrodu pomôže zmierniť liek ARNICA MONTANA 200 CH alebo 30 CH (niekoľko dávok v priebehu dňa).

Bábätkám, ktoré prešli ťažkým pôrodom a javia len malé alebo žiadne známky vitality, sú modré a dýchajú len slabo alebo vôbec, môže pomôcť rýchle podanie lieku CARBO VEGETABILIS 200 CH alebo 30 CH.

Peter Bezemek, 15.1.2012